
Psychologia - gdzie studiować najczęściej wybierany kierunek studiów?
Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w zeszłym roku psychologia zdetronizowała informatykę i zyskała tytuł najpopularniejszego kierunku studiów w Polsce. Które uczelnie oferują najwyższy poziom kształcenia w tej dziedzinie? Poznaj Top 10 w tej kategorii.
Jak podaje MNiSW w 2024 roku papiery na psychologię złożyło 39,7 tys. kandydatów. Tym samym kierunek ten trafił na pierwsze miejsce wśród najczęściej wybieranych w Polsce, wyprzedając informatykę, która od lat królowała na szczycie. Przyczyną wzrostu zainteresowania tym kierunkiem niewątpliwie jest rosnąca świadomość na temat zdrowia psychicznego i zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów.
W Polsce wiele uczelni ma w ofercie psychologię, więc wybór jest duży. Kandydatom, którzy jeszcze nie zdecydowali, gdzie studiować, pomocą może służyć Ranking Kierunków Studiów – część składowa Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2025.
Pozycja uczelni-lidera w kategorii psychologia zmieniła się w stosunku do zeszłego roku. W 2025 pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Rok temu był to Uniwersytet SWPS, który teraz przesunął się na 3. pozycję. W sumie w tej kategorii oceniono 29 uczelni.
Top 10 uczelni w kategorii psychologia w Rankingu Kierunków Studiów 2025
- Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
- Uniwersytet Warszawski
- Uniwersytet SWPS
- Uniwersytet Wrocławski
- Uniwersytet VIZJA
- Uniwersytet Gdański
- Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Ex aequo: Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej/Uniwersytet Śląski w Katowicach
Pełna lista w kategorii psychologia
Ranking Kierunków Studiów to zestawienie, które ocenia i porównuje jakość kierunków studiów prowadzonych na polskich uczelniach akademickich. W tym roku obejmuje ich aż 75, w dziewięciu dziedzinach. Oceny wystawiane są na podstawie szczegółowych kryteriów pogrupowanych w sześć głównych kategorii: prestiż, potencjał naukowy, potencjał dydaktyczny, potencjał akademicki, umiędzynarodowienie i absolwenci na rynku pracy (link do metodologii).
Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2025 to trzy uzupełniające się zestawienia: