
Kierunek lekarski - trzecie miejsce wśród najchętniej wybieranych. Gdzie warto aplikować?
To studia dla wytrwałych i ambitnych – i jedne z najbardziej obleganych w Polsce. Kierunek lekarski zajął trzecie miejsce w zestawieniu najczęściej wybieranych kierunków w 2024 roku. Jeśli zastanawiasz się nad jego wyborem, sprawdź jakie uczelnie znalazły się na szczycie Rankingu Perspektywy 2025.
Z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że w 2024 roku na kierunek lekarski papiery złożyło ponad 28,5 tys. kandydatów. Tym samym znalazł się on na trzecim miejscu najczęściej wybieranych kierunków studiów w Polsce – tuż za psychologią i informatyką. Zestawienie to nie dotyczy uczelni medycznych nadzorowanych przez Ministerstwo Zdrowia.
Mimo ogromnych wymagań i długiej drogi do zawodu lekarza studia medyczne co roku przyciągają tysiące kandydatów. Nic w tym dziwnego, skoro zapotrzebowanie na specjalistów w ochronie zdrowia stale rośnie.
W najnowszym Rankingu Kierunków Studiów (który jest częścią składową Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2025) pierwsze miejsce w kategorii kierunek lekarski zajął Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (w tej kategorii oceniono 16 uczelni). Tym samym UJ utrzymał ubiegłoroczną pozycję lidera.
Najlepsze uczelnie w kategorii kierunek lekarski w Rankingu Kierunków Studiów 2025
1. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
2. Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
3. Warszawski Uniwersytet Medyczny
4. Gdański Uniwersytet Medyczny
5. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
6. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
7. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
8. Ex aequo: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach/Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
10. Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Pełna lista w kategorii kierunek lekarski
Ranking Kierunków Studiów to jedno z najbardziej kompleksowych narzędzi oceniających jakość kształcenia w Polsce. W tym roku obejmuje 75 kierunków w dziewięciu dziedzinach i bazuje na sześciu kategoriach oceny: prestiż, potencjał naukowy, potencjał dydaktyczny, potencjał akademicki, umiędzynarodowienie oraz absolwenci na rynku pracy (dokładny opis metodologii).
Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2025 to trzy uzupełniające się zestawienia: