Ranking Szkół Wyższych

Gdzie warto studiować pielęgniarstwo?

Studia pielęgniarskie zyskują na popularności. W 2024 były na szóstym miejscu na liście najczęściej wybieranych kierunków w Polsce. Chcesz dowiedzieć się, na której uczelni najlepiej studiować pielęgniarstwo? Sprawdź to w Rankingu Kierunku Pielęgniarstwo „Perspektyw”.

W 2024 roku o miejsce na studiach pielęgniarskich ubiegało się 17,4 tys. kandydatów (dane Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego). Dało im to szóste miejsce na liście najczęściej wybieranych kierunków Polsce i awans o cztery pozycje w stosunku do poprzedniego roku. 

To jeden z najbardziej obleganych kierunków medycznych, który przyciąga coraz więcej kandydatów. Starzejące się społeczeństwo, rosnąca świadomość zdrowotna, deficyt kadry medycznej – to wszystko sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na profesjonalne pielęgniarki i pielęgniarzy.

W Polsce pielęgniarstwo można studiować na kilkudziesięciu uczelniach – zarówno uniwersytetach medycznych, jak i wyższych szkołach zawodowych. Z pomocą w wyborze odpowiedniej przychodzi najnowszy Ranking Kierunków Studiów (część składowa Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2025). 

W kategorii pielęgniarstwo w Rankingu oceniono 27 uczelni. W tegorocznym zestawieniu pierwsze miejsce (jak i rok wcześniej) zajął Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Najlepsze uczelnie w kategorii pielęgniarstwo w Rankingu Kierunków Studiów 2025 

1. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

2. Ex aequo: Warszawski Uniwersytet Medyczny/Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

4. Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

5. Gdański Uniwersytet Medyczny

6. Ex aequo: Uniwersytet Medyczny w Lublinie/Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

8. Ex aequo: Uniwersytet Medyczny w Łodzi/Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

10. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Ranking „Perspektyw” ocenia 75 kierunków studiów w dziewięciu dziedzinach w oparciu o sześć głównych kategorii: prestiż, potencjał naukowy, potencjał dydaktyczny, umiędzynarodowienie, sytuacja absolwentów na rynku pracy oraz kadra akademicka (dokładny opis metodologii znajduje się na stronie rankingu). 

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2025 składa się z trzech komplementarnych zestawień:

  • Ranking Uczelni Akademickich
  • Ranking Uczelni Zawodowych
  • Ranking Kierunków Studiów

Z pełnymi wynikami rankingu i informacjami pomocnymi przy wyborze studiów warto zapoznać się pobierając bezpłatny ebook Miesięcznika Perspektywy: Perspektywy nr 7-8/2025

Olga Szaczkus

Partner
Rankingu Szkół Wyższych 2025

Partnerzy Merytoryczni
Rankingu Szkół Wyższych 2025