Ranking Szkół Wyższych

Fizjoterapia – gdzie są najlepsze warunki do jej studiowania?

Na liście najczęściej wybieranych kierunków studiów fizjoterapia zajęła w zeszłym roku ósme miejsce. Jeśli planujesz ją studiować, warto dobrze przemyśleć wybór uczelni. Pomoże w tym najnowszy ranking kierunku fizjoterapia „Perspektyw”

W 2024 roku o miejsce na studiach fizjoterapeutycznych ubiegało się aż 16,5 tysiąca kandydatów – wynika z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Oznacza to ósme miejsce na liście najczęściej wybieranych kierunków. Rok wcześniej chętnych do pójścia na te studia było 13 tysięcy. 

Fizjoterapia to kierunek, który łączy wiedzę medyczną z praktyką i bezpośrednią pracą z pacjentami. Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie.

Jeśli planujesz studiować fizjoterapię, warto dokonać świadomego wyboru uczelni. W podjęciu tej decyzji pomoże najnowszy Ranking Kierunków Studiów, który jest częścią Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2025. 

W tegorocznym zestawieniu najlepszą uczelnią oferującą studia na kierunku fizjoterapia została Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie (awans z drugiego miejsca w zeszłym roku). Na podium znalazły się również uczelnie z Katowic i Gdańska. W sumie oceniono 32 placówki.

Top 10 uczelni w kategorii fizjoterapia – Ranking Kierunków Studiów Perspektywy 2025:

1. Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie

2. Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach

3. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku

4. Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu

5. Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu

6. Akademia Kultury Fizycznej im. Bronisława Czecha w Krakowie

7. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

8. Warszawski Uniwersytet Medyczny

9. Gdański Uniwersytet Medyczny

10. Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Ranking ocenia 75 kierunków studiów w dziewięciu dziedzinach. Opiera się na sześciu głównych kryteriach: potencjale naukowym, kadrze dydaktycznej, prestiżu, umiędzynarodowieniu, jakości kształcenia oraz losach absolwentów na rynku pracy. 

Szczegółową metodologię oraz pełne zestawienie uczelni można znaleźć na stronie Rankingu i w bezpłatnym ebooku miesięcznika „Perspektywy” Perspektywy nr 7-8/2025

Olga Szaczkus

Partner
Rankingu Szkół Wyższych 2025

Partnerzy Merytoryczni
Rankingu Szkół Wyższych 2025